Zapraszamy na muzeum.krosno.pl oraz Facebook
 
 
W Kręgu światła lampy naftowej nagrodzona Sybillą 2002
 
Sala 3
Lampy od niezwykle dekoracyjnych po skromne zwane ludowymi
Najcenniejsza w kolekcji
lampa wykonana z porcelany
miśnieńskiej

W tej sali wyeksponowane są różne rodzaje lamp naftowych, od niezwykle dekoracyjnych po skromne zwane ludowymi, wytworzone w okresie od 2.  połowy XIX wieku po 1.  połowę XX wieku.

Umieszczone w gablocie po lewej stronie lampy salonowe pełniły nie tylko funkcję oświetleniową ale i dekoracyjną.  Cechują się swoistym wdziękiem ze względu na kształt i zdobnictwo. Na uwagę zasługuje najcenniejsza w kolekcji lampa wykonana z porcelany miśnieńskiej z figurkami trzech amorków podtrzymujących pucharowy korpus, ozdobiony barwą, półplastyczną dekoracją kwiatową. Niezwykle cennym zabytkiem jest kulisty klosz ze szkła białego, będący imitacją globusa, umieszczony na smukłym, majolikowym korpusie.

Wiszący żyrandol naftowo
-świecowy z 2.połowy
XIX wieku

Do lamp używanych w salonach należy wiszący żyrandol naftowo-świecowy z 2.połowy XIX wieku. Tego typu lampy stanowią w historii oświetlenia jedyny przykład jednoczesnego łączenia dwóch źródeł światła.

W głębokiej niszy wyeksponowano miniatury lamp naftowych, określanych jako nocne. Wyróżniają się rozmaitością kształtów. W przeszłości rozpraszały nocny mrok w dziecinnych pokojach lub tam gdzie przebywali chorzy.

Lampy salonowe

Cechują się swoistym wdziękiem ze względu na kształt i zdobnictwo

 
Lampa naftowa Miśnieńska

Lampa naftowa Miśnieńska stołowa wykonana z porcelany miśnieńskiej

 
Wiszący żyrandol naftowo-świecowy

Do lamp używanych w salonach należy wiszący żyrandol naftowo-świecowy z 2.połowy XIX wieku. Tego typu lampy stanowią w historii oświetlenia jedyny przykład jednoczesnego łączenia dwóch źródeł światła.

 
Lampki nocne

Miniatury lamp naftowych, określanych jako nocne. W przeszłości rozpraszały nocny mrok w dziecinnych pokojach lub tam gdzie przebywali chorzy

 
Lampy stojące

Ekspozycję uzupełniają bardzo popularne stojące lampy o smukłej sylwetce, wyposażone w stoliki.

 
Kulisty klosz ze szkła białego

Niezwykle cennym zabytkiem jest kulisty klosz ze szkła białego, będący imitacją globusa, umieszczony na smukłym, majolikowym korpusie.

 
 
Muzeum lamp naftowych w Krośnie
Lampa naftowa © 1977 - 2021
 
 
 
.