
lampa wykonana z porcelany
miśnieńskiej
W tej sali wyeksponowane są różne rodzaje lamp naftowych, od niezwykle dekoracyjnych po skromne zwane ludowymi, wytworzone w okresie od 2. połowy XIX wieku po 1. połowę XX wieku.
Umieszczone w gablocie po lewej stronie lampy salonowe pełniły nie tylko funkcję oświetleniową ale i dekoracyjną. Cechują się swoistym wdziękiem ze względu na kształt i zdobnictwo. Na uwagę zasługuje najcenniejsza w kolekcji lampa wykonana z porcelany miśnieńskiej z figurkami trzech amorków podtrzymujących pucharowy korpus, ozdobiony barwą, półplastyczną dekoracją kwiatową. Niezwykle cennym zabytkiem jest kulisty klosz ze szkła białego, będący imitacją globusa, umieszczony na smukłym, majolikowym korpusie.

-świecowy z 2.połowy
XIX wieku
Do lamp używanych w salonach należy wiszący żyrandol naftowo-świecowy z 2.połowy XIX wieku. Tego typu lampy stanowią w historii oświetlenia jedyny przykład jednoczesnego łączenia dwóch źródeł światła.
W głębokiej niszy wyeksponowano miniatury lamp naftowych, określanych jako nocne. Wyróżniają się rozmaitością kształtów. W przeszłości rozpraszały nocny mrok w dziecinnych pokojach lub tam gdzie przebywali chorzy.