Specjalnego przeznaczenia
Specjalnego przeznaczenia
Odrębną grupę stanowią lampy i latarnie o przeznaczeniu technicznym. W tych obiektach do uzyskania światła obok nafty stosowano: gaz świetlny lub ziemny, benzyna, spirytus, acetylen. Służyły one do oświetlania pomieszczeń fabrycznych, ulic, pojazdów konnych i mechanicznych, peronów i wagonów kolejowych.
Latarnia sygnalizacyjna
ok. 1920 r.
Zbiornik i obudowa z blachy stalowej malowanej. Wyposażona w dźwignie do podnoszenia szklanej osłony, uchwyty prętowe do przenoszenia i uchwyt sprężynowy do zawieszania. Osłona szklana umieszczona częściowo w metalowej obudowie. Wewnątrz okrągły, metalowy odbłyśnik.
Latarnia sygnalizacyjna
ok. 1920 r.
Zbiornik i obudowa z blachy stalowej malowanej. Wyposażona w ramię do podnoszenia i zawieszania. Osłona płomienia szklana, ciemnozielona.
Latarnia rowerowa
pocz. XX w.
Metalowa malowana obudowa, wyposażona w okrągłe szkło reflektorowe i prostokątne, fasetowane szybki w ścianach bocznych w kolorze zielonym i czerwonym; wewnątrz metalowych zbiorników z palnikiem. Na tylnej ścianie sprężynowy uchwyt do zawieszania.
Latarnia rowerowa
Obudowa z blachy stalowej, ze zbiornikiem wewnątrz, wyposażona w okrągłe szkło reflektorowe i prostokątne, fasetowane bezbarwne szybki w ścianach bocznych.
Lampka stołowa
II poł. XX w.
Zbiornik z blachy stalowej malowanej. Kominek szklany.
Latarnia wojskowa
I poł. XX w.
Zbiornik, obudowa szklanej osłony i uchwyt z blachy stalowej, malowanej.
Latarnia wojskowa
I poł. XX w.
Zbiornik, obudowa szklanej osłony i uchwyt z blachy stalowej.
Latarnia gospodarcza
Zbiornik i obudowa z blachy stalowej malowanej. Na szklanej osłonie wytłoczony znak graficzny i napis: "PANZER"
Latarnia naftowo-żarowa
I poł. XIX w.
Zbiornik i obudowa szklanej osłony z blachy stalowej, zwieńczone emaliowany daszkiem. Uchwyt prętowy do przenoszenia. W zbiorniku otwór wlewowy, urządzenie tłoczące powietrze i manometr.
Latarnia sygnalizacyjna kolejowa
I poł. XX w.
Obudowa z blachy stalowej malowanej, z uchwytem prętowym do przenoszenia oraz dwiema szybami szklanymi, bezbarwną i oranżową. Wnętrze lampy profilowane, pokryte białą emalią z mosiężnym zbiornikiem.
Lampa stołowa naftowo-żarowa
pocz. XX w.
Zbiornik, kanelurowany trzon i obudowa kulistego, częściowo matowanego klosza wykonanej z blachy stalowej niklowanej. W zbiorniku otwór wlewowy i urządzenie tłoczące powietrze. Koszulka "Auera" wtórna.
Lampa fotograficzna
koniec XIX w.
W szklanym zbiorniku osadzony palnik z mosiężnym urządzeniem do podnoszenia zewnętrznego czerwonego kominka. Brak wewnętrznego żółtego cylindra.
Latarnia naftowo-żarowa
Zbiornik, kanelurowana kolumna i obudowa szklanej osłony z blachy niklowanej. Talerzowaty abażur z blachy emaliowanej, zewnątrz czarny, a wewnątrz biały. Uchwyt prętowy do przenoszenia. W zbiorniku otwór wlewowy i urządzenie tłoczące powietrze. Brak "koszulki Auera".
Lampa laboratoryjna
II poł. XIX w.
Podstawa, zbiornik i palnik z blachy niklowanej. Na blaszanej osłonie płomienie, łukowato wygiętej osadzona ruchomo luneta skupiająca światło. Istnieje możliwość regulacji wysokości lampy.
Lampa morska
I poł. XX w.
Obudowa stalowa malowana z prętowym uchwytem do przenoszenia. Osłona szklana wytłaczana, profilowana; wewnątrz metalowy zbiornik.