Zapraszamy na muzeum.krosno.pl oraz Facebook
 
Specjalnego przeznaczenia
Specjalnego przeznaczenia

Odrębną grupę stanowią lampy i latarnie o przeznaczeniu technicznym. W tych obiektach do uzyskania światła obok nafty stosowano: gaz świetlny lub ziemny, benzyna, spirytus, acetylen. Służyły one do oświetlania pomieszczeń fabrycznych, ulic, pojazdów konnych i mechanicznych, peronów i wagonów kolejowych.

Latarnia sygnalizacyjna

ok. 1920 r.

Zbiornik i obudowa z blachy stalowej malowanej. Wyposażona w dźwignie do podnoszenia szklanej osłony, uchwyty prętowe do przenoszenia i uchwyt sprężynowy do zawieszania. Osłona szklana umieszczona częściowo w metalowej obudowie. Wewnątrz okrągły, metalowy odbłyśnik.

 
Latarnia sygnalizacyjna

ok. 1920 r.

Zbiornik i obudowa z blachy stalowej malowanej. Wyposażona w ramię do podnoszenia i zawieszania. Osłona płomienia szklana, ciemnozielona.

 
Latarnia rowerowa

pocz. XX w.

Metalowa malowana obudowa, wyposażona w okrągłe szkło reflektorowe i prostokątne, fasetowane szybki w ścianach bocznych w kolorze zielonym i czerwonym; wewnątrz metalowych zbiorników z palnikiem. Na tylnej ścianie sprężynowy uchwyt do zawieszania.

 
Latarnia rowerowa

Obudowa z blachy stalowej, ze zbiornikiem wewnątrz, wyposażona w okrągłe szkło reflektorowe i prostokątne, fasetowane bezbarwne szybki w ścianach bocznych.

 
Lampka stołowa

II poł. XX w.

Zbiornik z blachy stalowej malowanej. Kominek szklany.

 
Latarnia wojskowa

I poł. XX w.

Zbiornik, obudowa szklanej osłony i uchwyt z blachy stalowej, malowanej.

 
Latarnia wojskowa

I poł. XX w.

Zbiornik, obudowa szklanej osłony i uchwyt z blachy stalowej.

 
Latarnia gospodarcza

Zbiornik i obudowa z blachy stalowej malowanej. Na szklanej osłonie wytłoczony znak graficzny i napis: "PANZER"

 
Latarnia naftowo-żarowa

I poł. XIX w.

Zbiornik i obudowa szklanej osłony z blachy stalowej, zwieńczone emaliowany daszkiem. Uchwyt prętowy do przenoszenia. W zbiorniku otwór wlewowy, urządzenie tłoczące powietrze i manometr.

 
Latarnia sygnalizacyjna kolejowa

I poł. XX w.

Obudowa z blachy stalowej malowanej, z uchwytem prętowym do przenoszenia oraz dwiema szybami szklanymi, bezbarwną i oranżową. Wnętrze lampy profilowane, pokryte białą emalią z mosiężnym zbiornikiem.

 
Lampa stołowa naftowo-żarowa

pocz. XX w.

Zbiornik, kanelurowany trzon i obudowa kulistego, częściowo matowanego klosza wykonanej z blachy stalowej niklowanej. W zbiorniku otwór wlewowy i urządzenie tłoczące powietrze. Koszulka "Auera" wtórna.

 
Lampa fotograficzna

koniec XIX w.

W szklanym zbiorniku osadzony palnik z mosiężnym urządzeniem do podnoszenia zewnętrznego czerwonego kominka. Brak wewnętrznego żółtego cylindra.

 
Latarnia naftowo-żarowa

Zbiornik, kanelurowana kolumna i obudowa szklanej osłony z blachy niklowanej. Talerzowaty abażur z blachy emaliowanej, zewnątrz czarny, a wewnątrz biały. Uchwyt prętowy do przenoszenia. W zbiorniku otwór wlewowy i urządzenie tłoczące powietrze. Brak "koszulki Auera".

 
Lampa laboratoryjna

II poł. XIX w.

Podstawa, zbiornik i palnik z blachy niklowanej. Na blaszanej osłonie płomienie, łukowato wygiętej osadzona ruchomo luneta skupiająca światło. Istnieje możliwość regulacji wysokości lampy.

 
Lampa morska

I poł. XX w.

Obudowa stalowa malowana z prętowym uchwytem do przenoszenia. Osłona szklana wytłaczana, profilowana; wewnątrz metalowy zbiornik.

 
 
Muzeum lamp naftowych w Krośnie
Lampa naftowa © 1977 - 2021
 
 
 
.